10. 5. 2018

Miluj bližního svého…

   Aby se člověk stal úspěšný, měl by být ve správný čas na správném místě. Alespoň to spousta úspěšných lidí tvrdí a ti neúspěšní jim to prostě věří. Co jiného jim taky zbývá.
   Vždycky jsem tvrdil, a je to můj osobní názor, že i když je nositelem postižení třeba jen jeden člověk, například dítě, s hendikepem se potýká celá rodina. A to stejné platí i o těch, kteří se o lidi s postižením starají. 
   Abych aspoň trochu oddálil syndrom vyhoření, kterému se tak či onak jednou nevyhnu, pravidelně chodím na supervize, kde s někým, komu jsem se časem naučil věřit, rozebírám svoji každodenní pracovní frustraci.
   „Jsi šťastný?“ zeptal se mě kdysi supervizor.
   „Nevím.“
   „Tak jsi teda nešťastný?“
   „Taky nevím,“ zauvažoval jsem.
   „Tak jsi asi sám.“
   „Proč? To nejsem,“ nechápal jsem dotčeně. „Víš, kolik mě na internetu sleduje lidí?“
   „Protože když jsme šťastní, nebo i když prožíváme tu největší bolest, nikdy u toho nejsme sami, všiml sis?“
   Mnohdy kromě dobře míněných rad na frustraci pomáhá i alkohol a od toho mám nejlepšího kamaráda Pepu (skutečně se jmenuje takhle banálně).
   „Hele, já jsem po alkoholu společenskej, takže se vždycky dám s někým do řeči,“ vysvětloval mi v baru svůj způsob proti osamění.
   „A prosím tě s kým?“
   „No, většinou to je vyhazovač,“ připustil.
   Vyhazovač. Stejně tak na mě působí můj supervizor. Svěřím se mu s něčím, on si mě v klidu vyslechne a pak mi vždycky řekne něco, co mě vyhodí z mého zaběhnutého života.
   Musím přiznat, že se mi mnohdy daří lépe řešit pracovní problémy než ty životní. Nejsem na to nijak hrdý. Někdy se snaží utěšit, že je to třeba nějaká daň za to, že můžu dělat svoji práci. Ale není, jen mi některé věci nejdou.
   Být ve správný čas na správném místě. Co jiného nám taky zbývá…